Itt az ősz, elkezdődött a tanév, és lassan lehet gyűjteni a gesztenyéket is. A gyerekeknek ez is egyik kedvelt tevékenysége, a szülők pedig nem is gondolják, hogy a kis barna terméseket akár fejlesztő "foglalkozásokra" is lehet használni.
Mi is a gesztenye matematikája?
A gesztenye matematikája egy kreatív tapasztaláson alapuló módszer, amelyet óvodások matematikai készségeinek fejlesztésére terveztek. Alapjaiban a gesztenyék és egy kis kreativitás állnak. A módszer célja, hogy a matematika ne csak számok és szimbólumok összessége legyen, hanem valóságos, érzékelhető dologként jelenjen meg a gyerekek számára.
Miért érdemes kipróbálni?
-
Játékos és interaktív: A gesztenyék segíthetik a gyereknek játékosan megérteni a matematika fogalmait. A gesztenyékkel való interakció segít az elvont műveletek (összeadás, kivonás, sorrendiség, ...) gyakorlati megértésében.
-
Kreativitás és problémamegoldás: A módszer ösztönzi a kreatív gondolkodást és a problémamegoldó képességeket. A gyerekek saját matematikai feladatokat alkothatnak és oldhatnak meg a gesztenyék segítségével.
-
Szociális készségek: A gesztenye matematikája gyakorlatai csoportos tevékenységeket is tartalmaznak, amelyek elősegítik a szociális interakciót és az együttműködést.
Milyen feladatokra kell gondolni?
- Számolja meg a gyermekünk, hogy hány gesztenye van a kosárban / kezünkben / asztalon?
- Hány marad, ha odaad anyának / apának egyet / kettőt?
- Hány lesz akkor, ha anya / apa ad még mellé neki egyet / kettőt?
- Tegye nagyság szerinti sorrendbe a gesztenyéket.
+1 Figyeljük meg a gesztenyék alakját? Van közöttük esetleg sima felületű, vagy mind gömbölyű?